Brkati studeni – mjesec brige za muško zdravlje: kako smo ove godine brinuli jedni od drugima

Rijetko pišemo o odgoju naših učenika, a zapravo smo škola koja izniman trud ulaže u taj segment  brige o učenicima. Brojne nastavnice i nastavnici u svojim učionicama aktiviraju mlade da razvijaju svijest o sebi i zajednici kojoj pripadaju.

Ovaj ćemo put pričati o jednom pozitivnom primjeru, a pozivamo sve vas da predložite o kome bismo sve trebali pisati, tko vas nadahnjuje i mijenja na bolje.

Povod za ovu priču je naše drugo obilježavanje mjeseca brige o muškom zdravlju – našem Brkatom studenom. Školski je moto postao Ne zapusti se, pusti brkove jer nam je cilj potaknuti naše učenike i nastavnike na pozitivan načina razmišljanja, brigu za tjelesno, spolno i mentalno zdravlje.   Ideja za ovo obilježavanje javila se prije dvije godine u glavi (ili, bolje rečeno, srcu) nastavnice Engleskog jezika Željke Getoš koja je saveznicu za njegovo ostvarivanje, razrađivanje i realiziranje iste sekunde pronašla u nastavnici Hrvatskog jezika Sandri Matijević.

 

Obje nastavnice poznate su među učenicima po tome što ne zanemaruju odgojni element svoga rada s učenicima; štoviše, dodatno ga naglašavaju.

Željka je, slušajući učenike, pomogla u osnivanju izvannastavne aktivnosti koja okuplja vrlo specifičnu interesnu skupinu – ljubitelje Japana;  svake godine u svojim razredima organizira humanitarnu akciju u kojoj novce prikupljene donacijama uplaćuje nekoj udruzi u potrebi.

Sandra uvijek pronalazi nove načine za oplemenjivanje učeničkih duša koje su joj povjerene, bilo da ih uključuje u natjecanja, organizira neke nove izvannastavne aktivnosti, odlaske u kino ili jednostavno (a svi znamo koliko je truda potrebno da ono što radimo izgleda tako) prati što se s učenicima zbiva, reagira na to i motivira ih da budu bolji ljudi.

Završna svečanost Brkatog studenog održala se u petak, 25. 11. u 18.00 u BIC-u.

Pratili smo izbor za najljepši učenički i nastavnički brk, uljepšavanje brkova Alme Okanović iz Obrta za frizerske usluge i uljepšavanja Studija 031, proglašenje pobjednika turnira u stolnom tenisu i javljanje prošlogodišnjeg pobjednika – Milana Sabljića i Bojana Borjanića –  iz Slovenije!

Tijekom cijelog mjeseca studenoga molili smo nastavnike i učenike da ne briju brkove kako bi dali podršku Brkatom studenom, godišnjem događaju koji uključuje puštanje brkova kao simboličan znak podržavanja ideje o podizanju svijesti za brigu o muškom zdravlju. Na završnoj smo priredbi učenike i nastavnike čiji su brkovi proglašeni naj-brkovima u razredu ili generaciji nagradili sponzorskim darovima.

Ove je godine titulu najbrka ponio Jasenko Alpeza, a među učenicima su to bili Toni Cimerman (svi učenici) i  Fran Božić (u kategoriji Najmlađi brk).

Prije završne svečanosti učenici su imali priliku sudjelovati u susretu alumnija – bivših učenika naše škole u čijem su okupljanju najviše pomogle nastavnice Gordana Ostrunić i Bojana Štulić. Slušali smo gdje rade i čime se bave David Benke (Novocommerce International), Larisa Šomođi (Barrage), Vedran Petrač, vlasnik Obrta za računalno programiranje Petrach, Filip Homolka, programer video-igara i Ivan Lončarević, (Pumpa servis d.o.o.) Svečanost je vrlo uspješno moderirao i vodio Hrvoje Periša iz HORKA komunikacija.

Podsjetimo se svih aktivnosti u Brkatom studenom.

Održana su četiri motivacijska predavanja i predavanje liječnika školske medicine.  Svako je predavanje trebalo osmisliti, dogovoriti, organizirati i provesti, najaviti goste i motivirati učenike, uklopiti sve u školska zbivanja, pripremiti prostor i sve poslije dovesti u prvobitno stanje. U ovom posljednjem dijelu najviše su nam pomagali učenici.

U gostima su nam bili Maja Sajler Garmaz i Željko Garmaz, bračni par iz Osijeka, osječki dobrotvori, dobitnici nagrade Ponos Hrvatske. Ispričali su nam svoju priču – priču o turistima, zaljubljenicima u Afriku koji su postali dobrotvori koji djeci i mladima u Africi daruju bolju budućnost. Ovaj je bračni par osnovao Udrugu Srce za Afriku – svojim su radom i prikupljanjem dobrotvornih priloga financirali izgradnju srednje tehničke škole u u selu Kivumu u Ruandi. Oni su nam uspjeli prenijeti ljubav prema Africi, čovjeku, obrazovanju i znanju.   

 Osnivači festivala Pannonian Challenge ispričali su nam priču o tome kako je nastao “Pannonian Challenge”, međunarodno natjecanje u ekstremnim sportovima (BMX freestyle, inline, skateboarding). Doznali smo kako je ideja nekolicine entuzijasta prerasla u svjetski događaj. Ovo je bila priča o uspješnoj osječkoj sportskoj i turističkoj priči, o važnom osječkom brandu. Priča o volonterima i entuzijastima, o tome što si sve spreman izdržati kad nešto obožavaš i u nešto vjeruješ. 

 Nastavili smo višegodišnju suradnju s časopisom Poduzetnik u sklopu koje smo ugostili Daniela Ackermana, suvlasnika digitalne agencije Degordian iz Zagreba. Daniel je podijelio s učenicima 3TR1 i 3TR2 razreda svoju poslovnu priču i odgovarao na mnoga pitanja o prednostima i izazovima otvaranja i vođenja vlastitog posla. 

Gostovanje je dio velike kampanje “Svaki učenik poduzetnik” putem koje se promovira poduzetništva među mladima u Hrvatskoj. 

 Liječnik školske medicine, dr. Mario Grgurić održao je predavanje našim učenicima o važnosti edukacije o muškom zdravlju – onom mentalnom i onom tjelesnom. Pričao je o zdravstvenim problemima muškaraca (rak testisa i prostate) i objasnio važnost samopregleda, pravovremenog odlaska liječniku te odgovarao na pitanja o muškom zdravlju.   

Još od prošle godine mnogi su čekali zabavnu motivacijsku priču koju nam je 30.11. donio poznati komičar Vlatko Štampar. Na svoj je način prenio učenicima svoju viziju smisla života – humor. BIC se tresao od smijeha, a smijehom najbolje prevladavamo probleme koji nas muče.

U susrete se uključilo 205 učenika, a na samoj završnoj svečanosti dodatnoj učeničkoj stotki pridružili su se i brojni bivši učenici, danas vrijedni ljudi našega grada i naše zemlje, koji su nas došli podržati na poziv nastavnika i ravnatelja škole, Antuna Kovačića kako bi sudjelovali u osnivanju Alumni kluba RCK ELPROS.

Tehničku podršku u vidu pisanja, fotografiranja, uređivanja i objavljivanja materijala u medijima, rezerviranju i pripremi prostora pružala je knjižničarka Daliborka Pavošević.

Možemo mjeriti brojke, predavanja, datume i sponzorske paketiće. Ne možemo izmjeriti trud, ljubav, volju i energiju koju su organizatorice uložile u oplemenjivanje života učenika škole. Razmislimo nekad o tome što čini zajednicu, tko su te osobe čije riječi naša djeca svakodnevno upijaju i čija djela utječu na njihove živote danas i sutra.

Fotografije: Emma Biglbauer, Željka Getoš, Daliborka Pavošević

About the Author: Daliborka Pavošević